اجرای نمای اسپایدر

اسپایدر / Spider

اسپایدر گلاس انتخاب دیگری برای پوشش نمای ساختمانها است که علاوه بر ارائه وسعت دید منظر از داخل ساختمان، با سازه های نمایان خود چون ساپورتهای اسپایدر و بست های استنلس استیل از نوع مات و شفاف، زیبایی چشمگیری به ساختمانها می دهد. این نوع نمای مدرن شیشه ای خود ایستا است و درآن شیشه به واسطه اتصالات نقطه ای به سازه متصل می شود.

نمای اسپایدر را معمولا در ساختمانهای تجاری و اداری به کار می برند و بر خلاف نمای کرتین وال هیچ گونه سازه عمودی و افقی در ظاهر بنا رویت نمی شود.

استفاده از این نما به دنبال پیشرفت تولید پوشش های شیشه ای، در جهت خلق پوسته های جدید کارامد و زیبا ممکن شد.

ساختمان اسپایدر

نمای اسپایدر جزو نماهای حرکت پذیر در برابر عوامل لرزه ای می باشد و در طراحی و نصب آن و نیز در تولید یراق آلات آن ازفناوری های خاصی بهره گرفته می شود. در این نوع نما از شیشه های لمینیت و دو جداره با بستهای استیل و سازه های کابلی و خرپایی و... استفاده می شود. این نمای بدون فریم با اتصالات اسپایدری شامل سازه اسپایدر، کانکتور برای اتصال اسپایدر به بست اصلی و... که روی بازو های اسپایدر نصب می گردند، شکل می گیرد.

امروزه از نمای اسپایدر به دلیل نداشتن قاب شیشه، در سقف های شیشه ای و طرحهای پیچیده معماری در ابعاد ، انحنا و شکل های مختلف استفاده می شود.

مزایای نمای اسپایدر

- وزن کم سازه و قطعات

- اجرای سریع و آسان همراه با محاسبه دقیق شیشه ها

- پایین آمدن هزینه نماسازی داخلی و بیرونی با ایجاد نمای دو طرفه

- قابلیت استفاده از شیشه های با ابعاد بزرگ ایمن شده با تکنیکهای مختلف لمینیت وسکوریت

- تولید یراق آلات با فن آوری های بالا و تنوع سیستم های زیر مجموعه نمای اسپایدر

- قابلیت نصب لایه های لمینیت تزئینی مختلف و نیز لایه های مقاوم در برابر حرارت و تابش شدید خورشید بر روی شیشه ها

- قابلیت شکل پذیری و انعطاف پذیری زیاد در اجرای طرح های پیچیده معماری بدون نیاز به فرم دهی

- قابلیت تلفیق با نما های دیگری چون کامپوزیت، فریم لس، سفال نما، سنگ، لوور و...

- چسبهای تلفیقی به کاربرده شده در فواصل بین شیشه ها، محافظ شیشه ها و ضامن ایزولاسیون هستند.

- به جهت داشتن خاصیت الاستیک، این نما در برابر تنش هایی چون زلزله، طوفان و باد مقاوم است و باد بندها و استراکچرها با در نظر گرفتن فشارهای مختلف روی سازه طراحی می شوند.

- مقاوم در برابر شوکهای فشاری چون انفجارها و گرد بادها

- دقت بالای خطوط افقی و عمودی درز میان شیشه ها در صورت اجرای درست زیرسازی و نصب شیشه ها

- امکان استفاده از شیشه دو جداره و شیشه سه جداره

- پرده شیشه ای پوسته اصلی نما که حداقل سازه نگهدارنده را دارا می باشد عایق صوت و دما خواهد بود.

- تلفیق این نما با سیستم درهای اتوماتیک می تواند متحول کننده طراحی ورودی های ساختمان باشد.

- استفاده در طراحی پوشش دکوراتیو نمای خارجی و یا نمای داخلی و پارتیشن بندی ها

معایب نمای اسپایدر

- نیاز به  کنترل مداوم اجرای صحیح آب بندی

- در مقایسه با کرتین وال ها که نرم افزار ساده محاسباتی دارند، این سیستم نیاز به محاسبه سازه و کنترل توسط مهندسین عمران دارد.

- دیتیل پیجیده باز شو

اجزای تشکیل دهنده نمای اسپایدر

۱- شیشه

شیشه ها با ابعاد بزرگ ایمن شده توسط سکوریت و لمینیت هستند. شیشه سکوریت در صورت شکسته شدن در قطعات ریز خرد خواهند شد. شیشه لمینیت از دو یا چند لایه شیشه سکوریت تشکیل شده است که با لایه گاز عایق لمینیت طلقی به هم چسبانده شده اند. در نتیجه بعد از شکستن فرو نخواهد ریخت. قیمت لمینیت چندین برابر سکوریت است.

۲- اتصالات و بستهای اسپایدر

اتصالات و بست هایی از جنس فلز بسیار سخت استیل که به صورت چنگکی دارای اتصال به شیشه ها هستند که شامل کانکتور، چنگکهای اسپایدری (۴ شاخه، ۳ شاخه، ۲ شاخه، تک شاخه و انواع دیگر) می باشند. این اتصالات همگی مورد سنجش های مختلف کشش و تنش قرار می گیرند.

۳- چسبهای تلفیقی

چسبهای تلفیقی به منظور پر کردن فاصله مورد نیاز درز بین شیشه ها در جهت تامین سلامت شیشه ها و ایزولاسیون نما استفاده می شود.

۴- باد بندها و استراکچر

با لحاظ کردن فشارهای وارده چون زلزله، باد و وزن ارتفاع شیشه نما و بادبندها که اسکلت اصلی نما را تشکیل می دهند، طراحی می شوند. بسته به نوع طرح، ارتفاع شیشه ها، کاربری ساختمان و اقتصادی بودن اجرا، یکی از انواع سازه های نگهدارنده با سیسیتم انتقال بار خاص خود انتخاب می شوند.

انواع سازه های نگهدارنده در نمای شیشه ای اسپایدر

طراح و مهندس سازه بنا، با لحاظ کردن نوع طرح ساختمان وسیستم انتقال بارمطلوب و با توجه به نیازهای پروژه، یکی از انواع سیستم های اجرای نمای اسپایدر را انتخاب می کند.

۱- نمای اسپایدر با سازه خرپای فلزی (spider truss - spider pipe)

در این سیستم خرپاهای فلزی با توجه به میزان مورد نیاز تحمل بار مرده و بارهای دینامیک طراحی می شوند. اسپایدرها با جوش و یا پیچ بر روی این سازه سوار شده و انتقال بار را صورت می دهند. در این سیستم محاسبه خرپاها ساده تر بوده و اجرای آن به سرعت امکان پذیر است. علاوه بر این، محاسبان سازه در ایران شناخت خوبی از عملکرد این سیستم دارند.

اسپایدرتراس

۲- نمای اسپایدر با سازه کابلی (cable truss)

در این سیستم، سازه ای متشکل از کابل cable truss، به صورت کراس (متقاطع)، بار را تحمل کرده و آن را به تکیه گاه ها انتقال می دهند. در این نوع اسپایدر کانکتور و آداپتورهای یراق طوری طراحی شده اند که بتوانند کابل های سازه را از خود عبور دهند. در این روش معمولا از قطعاتی چون تنشن رب (tension rod)، جهت فیکس نمودن کابلهای به کار رفته استفاده می شود و در نهایت سازه ای شبکه ای شکل می گیرد. این سیستم از دانش مهندسی پیشرفته ای تحت عنوان metercable truss برای اجرای کابلها بهره می گیرد.

اسپایدرکیبل تراس

۳- نمای اسپایدر با سازه اسپیس فریم (space frame)

این سیستم که ترکیبی از سازه فضایی و نمای اسپایدر است، در اجرای سطوح کروی، چند قوسی، گنبدی شکل و پوششهای شیشه ای سقفی کاربرد دارد و اسپایدرها با کمک یک واسط بر روی گوی اسپیس قرار می گیرند. این سازه متشکل از فرم های هندسی منظمی می شود که در کنار یکدیگر فضاهایی چون غرفه، سازه های نمایشگاهی و... را می سازند. شکل و ساختار هندسی این سازه سبب انتقال نیرو در جهات مختلف می شود که این امر باعث استحکام سازه خواهد بود. میزان خطا در اجرای این نوع سازه کاهش چشمگیری دارد.

اسپایدراسپیس فریم

۴- نمای اسپایدر کلمپ - ایکس (spider clamps)

این سازه ترکیبی از روشهای اسپایدر کابلی و یا خرپایی است که تنها نوع یراق اسپایدری که در آن به کار می رود وجه تفاوت آن است. قطعه کلمپ به صورت یک گل میخ یا قطعه صلیب شکل است که شیشه را در خود جای می دهد. قطعه ایکس به صورت قطعات X یا H شکل است که از طریق پیچ هایی که در شیشه جایگذاری شده اند به اسپایدر وصل می شوند.

کلمپ

۵- نمای اسپایدر فین گلاس (Glass fitting)

سازه در این سیستم اجرا، دیگر فولادی یا استیل نیست، بلکه عامل عمودی انتقال نیرو، یک تیغه شیشه ای با ساختار دو یا چند لایه سکوریت لمینیتی است که عمود بر صفحه نما و در پشت نما قرار می گیرد. دسته های اسپایدر که این بار نه به شکل عمودی بلکه به صورت پلیتی در دو کناره سازه شیشه ای کار گذاشته شده اند و با پیچ استیل به آن متصل می گردند. شیشه نما توسط همین دسته های پلیتی و روتیل ها تعبیه می شوند.

فین گلاس

این نما بسیار مناسب ساختمانهایی با کاربری تجاری حتی تا ارتفاع ۷ متراست.

شیوه های مختلف اتصال شیشه به زمین

۱- قرار گرفتن شیشه بر روی okb

۲- ایجاد یک فاصله GAP بین شیشه و زمین که در نتیجه آن شیشه به زمین نمی رسد. در این روش از یک طرف دو ماده غیر هم جنس با هم برخورد ندارند و از طرف دیگر شیشه کاملا معلق به نظر می رسد.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :